Podanie kontaktu (e-mail lub telefon) oraz treści wiadomości jest obowiązkowe.

STANDARD POSTĘPOWANIA W ZALEŻNOŚCI OD STOPNIA NASILENIA ZMIAN ODLEŻYNOWYCH

Odleżyna I. Stopnia


Zmiana dotyczy naskórka i charakteryzuje się blednącym zaczerwienieniem, znikającym po usunięciu ucisku. Może pojawiać się obrzęk, stwardnienie oraz miejscowe ocieplenie.

W takim stopniu odleżyn wskazane jest stosowanie błon foliowych poliuretanowych, przeźroczystych, półprzepuszczalnych – BIOCLUSIVE* , w celu zabezpieczenia przed skutkami tarcia pomiędzy powierzchnią łóżka i skóry. BIOCLUSIVE*jest półprzepuszczalny to znaczy, że pozwala na swobodne oddychanie skóry, zabezpieczając jednocześnie opatrywane miejsce przed działaniem czynników zewnętrznych np. drobnoustrojów, niekorzystnie oddziałujących enzymów zawartych w moczu i stolcu – zabezpiecza skórę przed maceracją. Można również zastosować opatrunek maściowy ADAPTIC* ,  który będzie goić powstałe otarcie ( za pomocą neutealnej maści zastosowanej na powierzchni opatrunku ) będzie zabezpieczać ranę przed urazami z zewnątrz jak również pozwala ranie na swobodne oddychanie.

Odleżyna II. Stopnia


Na skutek uszkodzenia mikrokrążenia dochodzi do częściowego ubytku naskórka i skóry właściwej. Powstaje w tym miejscu powierzchowne owrzodzenie, w klinicznej postaci pęcherza lub krateru. Brzegi rany są otoczone obrzękiem i rumieniem.

W takim stopniu odleżyn korzystne jest zastosowanie opatrunku, który jednocześnie zabezpieczy ranę przed czynnikami zewnętrznymi, stworzy wilgotne środowisko, zabezpieczy ranę przez możliwością zakażenia, jak również będzie wchłaniał wydzielinę pojawiającą się naturalnie w fazie zapalnej gojenia się rany. Funkcje te spełniają opatrunki: INADINE*, ALGOSTERIL* ,  TIELLE*, TRIONIC*.

INADINE*, jest opatrunkiem kontaktowym o szerokim zastosowaniu. Przeznaczony jest do leczenia zakażonych ran powierzchniowych lub stosowany profilaktycznie przy odleżynach, oparzeniach, ubytkach naskórka lub ranach pooperacyjnych. Jest opatrunkiem w formie nieprzywierającej  dzianiny wiskozowej nasyconej maścią z 10% rozpuszczalnym  żelem jodoforowym (jodyna powidonowa PVP-1). Dodatkowo zawiera  nieaktywne substancje tj. glikol polietylenowy i wodą destylowaną, które odpowiadają za utrzymanie wilgotnego śrdowiska oraz ze docieranie jodyny povidonowej do dna rany i skuteczne niszczenie bakterii. Powolne, stałe uwalnianie jodu niszczy komórki bakteryjne i stwarza antyseptyczne środowisko

W odleżynach II stopnia można również zastosować opatrunek ALGOSTERIL*. Jest to opatrunek składający sie z alginianów wapnia, które w zetknięciu z solami sodowymi, zawartymi w wydzielinie, oddają jony wapniowe, a wiążą sodowe .

Stopniowo wchłaniana jest wydzielina  z rany, włókna opatrunku pęcznieją przekształcając się w hydrofilowy, wilgotny żel, który wypełnia środowisko rany ( zachowana jest przenikalność dla powietrza). Głęboko oczyszcza ranę poprzez pochłanianie wydzieliny, wraz z drobnoustrojami, również  z głębszych rejonów         zaopatrywanej rany i  bezpiecznie blokuje wydzielinę w strukturze żelowej.

Kiedy wysięk w ranie jest od umiarkowanego do dużego możemy zastosować  hydroaktywny opatrunek piankowy z półprzepuszczalną warstwą zewnętrzną TIELLE* . Ma on specjalną strukturę porów warstwy chłonnej, która umożliwia optymalne wychwycenie wysięku, lepkich wydzielin i szczątków komórek, dodatkowo zapewnia szybkie odprowadzenie wydobywających się z rany wydzielin, które są odprowadzane do górnej warstwy opatrunku a innowacyjna struktura piankowa zapewnia ochronę przed maceracją skóry oraz skuteczne zatrzymanie wchłoniętej wydzieliny. Jest opatrunkiem całkowicie atraumatycznym i może pozostawać na ranie kilka dni.

Idealny do zastosowanie w fazie oczyszczania rany, tworzy doskonałe  warunki dla szybkiego ziarninowania i zapewnia właściwy wilgotny mikroklimat, który wspiera proces gojenia rany.

      Kolejny opatrunek jaki można zastosować w przypadku II stopnia odleżyny to TRIONIC* . Jest to stymulujący aktywność komórek opatrunek z alginianu wspierający regenerację tkanek i proces gojenia ran. TRIONIC* jest wytworzony z brązowych alg i chlorofilu oraz jonów wapnia, cynku i manganu, które wspierają proces gojenia. W porównaniu z biernymi produktami, które jedynie absorbują wydzielinę, taki skład TRIONIC* dodatkowo wspiera fizjologiczny proces gojenia ran.

Odleżyna III. Stopnia


Uszkodzenie dotyczy wszystkich warstw skóry, może sięgać aż do powięzi. Owrzodzenie ma postać głębokiego krateru wypełnionego rozpadającymi się tkankami.

W leczeniu odleżyn III. Stopnia można stosować opatrunki :

NU-GEL*, SILVERCEL*, ACTISORB*, TIELLE*,

NU-GEL*- Jest amorficznym, transparentnym, hydroaktywnym żelem, ktory zawiera alginian sodowy (30%) i wodę (70%). Nawilża rany suche, tworząc wilgotne, sprzyjające gojeniu środowisko, wspomaga naturalne procesy oczyszczania rany, powoduje rehydrację tkanki martwiczej oraz jej absorbcję oraz pobudza proces ziarninowania rany. Może pozostawać na ranie do 3 dni.

SILVERCEL* jest opatrunkiem hydroalginianowym,  złożonym z alginianu wapnia i karboksymetylocelulozy CMC, pokrytym jonami srebra. Umożliwia odbarczenie ran z nadmiaru wysięku z jednoczesną terapią antybakteryjną, opatrunek doskonale pobudza proces gojenia hamowany przez infekcję, oraz uwalniania jony srebra w kontakcie z dnem i wydzieliną z  rany jednocześnie zapewniając optymalne, wilgotne środowisko gojenia. To co jest bardzo ważne na tym etapie gojenia odleżyny to potwierdzone szerokie spektrum biobójcze włączyć w nie można: bakterie, grzyby (pleśniaki & drożdżaki) i wirusy, oraz bakterie gram+, oraz gram-, szczepy MRSA i VRE.

Kolejnym opatrunkiem, który jest właściwy w tym stopniu odleżyn to ACTISORB* PLUS 25 i Silver 220. Jest opatrunkiem zawierającym aktywowany węgiel impregnowany srebrem, zamkniętym w nylonowej saszetce. Mechanizm działania opatrunku polega na niszczeniu i absorbowaniu  mikroorganizmów, zaś aktywowany węgiel wykazuje zdolności pochłaniania nieprzyjemnego zapachu. Srebro działa bakteriobójczo i jest skuteczne wobec MRSA i VRE. 

Odleżyna IV. Stopnia


Utrata skóry na całej grubości z rozległą martwicą tkanek, z uszkodzeniem mięśni, ścięgien i kości, z utworzeniem kieszeni.

W takim stopniu odleżyny najkorzystniejsze jest zastosowanie opatrunków NU-GEL*, SILVERCEL*, ACTISORB*  które spełnią funkcję oczyszczania rany z tkanek martwiczych, eliminację zakażenia oraz pochłaniania resztek tkanki martiwczej oraz nadmiaru gromadzącej sie wydzieliny.

 

    W każdym stopniu odleżyny  konieczne jest b. dobre zabezpieczenie odleżyny z zewnątrz i w tym celu możemy zawsze użyć opatrunku samoprzylepnego, przeźroczystego i zabezpieczajacego  BIOCLUSIVE* lub opatrunku, który posiada wszystkie w/w cechy + chłonność czyli TIELLE*.

STRONA GŁÓWNA    |    O FIRMIE    |    OFERTA    |    REFUNDACJA    |    PROGRAM PARTNERSKI    |    PORADY    |    KONTAKT


stronę odwiedziło 161717 osób